Страницы

вторник, 31 марта 2020 г.

Для початкової школи


Пальчикова гімнастика – надзвичайно корисний та необхідний інструмент комфортного дистанційного уроку, особливо у початковій школі!
Пальчикова гімнастика — це ігрові вправи для розвитку дрібної моторики дитини. Науково підтверджено, що розвиток мовлення дитини пропорційно залежить від гнучкості, тонусу, сили, точності  рухів пальців рук. Бо пальчикові ігри постають не лише як інструмент формування фізіологічно правильного кістяка дитини, а ще й як елемент емпатійної комунікації учня з вчителем та учнями між собою (на груповому онлайн-уроці).
Під час виконання пальчикових  вправ у дітей розвивається креативність, мимовільна увага, пам'ять, а також відчуття темпу та ритму мовлення, формуються навички самоконтролю. А ще, якщо дитині важко дається вивчення віршованого твору, пальчикові вправи часто стають у нагоді. Використовуйте пальчикову гімнастику для цікавого та різноманітного відпочинку між завданнями на уроці, особливо після тривалого статичного положення!
Детальніше у розділі "Для педагогів"!









Навчання вдома

Практичні поради для вчителів: 


1. Якщо ви занепокоєні незвичною працею в онлайн-режимі, ви можете відверто сказати дітям, що це для вас новий досвід і ви трохи збентежені роботою в онлайн. Це нормально – сказати дітям будь-якого віку, що ви це робите вперше і вам дещо ніяково.
Те, як ви опановуєте новий досвід, може бути більшим уроком для дітей, ніж те, що вони вчать сьогодні за навчальним планом.
2. Діти зараз позбавлені живого контакту. Ми створені так, що найкраще ми сприймаємо інформацію, коли бачимо живу людину. 
Якщо в наявних умовах у вас є можливість живого контакту, це буде набагато продуктивніше. Бачити і чути вчителя – це те, чого потребують діти в будь-якому віці. Також чудово, якщо ви будете готувати презентації на 7-10 хвилин, тому що в сучасних дітей провідний канал сприйняття інформації – візуальний.
3. Діти відвикають від колективу та вчителя, і якщо не намагатись “втримати” їх, після карантину доведеться вкладати час і зусилля в адаптацію, “повернення” дітей.
Найважливіше зараз – не втратити з ними контакт і зберегти довіру. Якщо у вас є можливість зробити для учнів розсилку – просто з жартом, з чимось особистим, з людським зверненням – це буде прекрасно.
Дітям зараз тривожно, а якщо нам тривожно – ми не вчимось. І чим більше поряд із дітьми адекватних дорослих, тим краще. А кому довіряє дитина? Батькам та вчителям. Насправді це буде на користь навчанню і зараз, і тоді – коли все це закінчиться і діти знову прийдуть до школи. Ви не повинні втрачати зв’язок.
4. Зараз у вас є можливість змінити свій образ і ставлення дітей до себе з формального і вимушеного на ставлення до вчителя як до людини. Якщо зараз учитель зробить щось, що не вкладається у стандартний образ, щось, що спочатку викличе в дитини навіть шок (скажімо, відправить жартівливу розсилку або одягне для відеочату котячі вушка), – це буде прекрасно.
У вас є можливість поекспериментувати зі своїми образом та підходом. 
5. Якщо дитина зробила домашнє завдання і бачить, що дорослий його не перевірив, – у неї знижується мотивація. Тому, якщо ви даєте домашнє завдання, то обов’язково дайте і зворотний зв’язок у зручному для вас вигляді. Також важливо обговорити, що буде, якщо дитина не виконає завдання.
6. І, нарешті, потурбуйтесь, щоб самим не вигоріти. Ми увійшли в цей карантин уже вигорівшими і живемо зараз у режимі енергозбереження. Ми не знаємо, наскільки це затягнеться. І тому вмикаємо турботу про кожен елемент системи – і про себе також.
МОЛОДША ШКОЛА
1. Ідеально, якщо у вас є можливість і сили збирати дітей через Zoom або подібні застосунки з можливістю відеоконференції, щоб діти могли спілкуватись одне з одним – хоча б 10 хвилин на день. Нинішня ситуація – чудова можливість стимулювати дітей до спілкування в колективі, що, між іншим, є профілактикою булінгу.
Класна група у вайбері або щось інше, будь-який застосунок, який дасть можливість дітям надсилати одне одному промені добра, – це має бути ініційовано вчителем. З маленькими можна разом співати пісеньку – скажімо, ту, яку вони співали у класі, або проводити те ж ранкове коло: його можна робити в загальний конференції – “привіт-привіт” і надсилати одне одному сердечки.
2. Спілкування онлайн – це велике психічне навантаження для маленької дитини, у деяких аспектах набагато більше, ніж перебування у класі. Це стосується малюків, у яких ще немає внутрішнього розуміння, як влаштоване віртуальне спілкування.
На вас падає велике навантаження, бо ви стаєте модераторами загальної розмови. Вам треба впевнитись, що всі бачать одне одного, що в кожного є право голосу, і ви регулюєте ці контакти. Окремо вам треба попередньо побудувати концепт і план вашої зустрічі так, щоб це не перетворилося просто в загальний галас.
3. Важливо відзначити кожного персонально. Якщо знайдуться сили, кожному сказати добре слово та прислати персональний смайлик, як дають наліпки малюкам.
4. Для малюків важлива не частота, а регулярність спілкування. Можна виходити у відеоконференцію не щодня, а кілька разів на тиждень – це логічно ще й з огляду на те, що на підготовку витрачається набагато більше часу. Треба також дати собі час на відновлення, бо віртуальне спілкування для багатьох енергетично затратніше, ніж урок у класі.
5. Коли діти зустрічаються після розлуки і перебувають у стані стресу, та ще й зустріч відбувається в незвичному форматі – треба максимально уповільнити темп розмови. Тому що від наших темпу і гучності залежить стан того, хто з нами взаємодіє. Ваш спокійний і тихий голос уже буде стабілізацією.
СЕРЕДНЯ ШКОЛА
1. З підлітками важливо встановити жорсткий режим зустрічей. Треба, аби вони чітко знали, що коли буде, коли вони здають домашнє завдання тощо.
2. Важливо, щоб учитель дав підтримку учням. У тому сенсі, що він має розуміти, як їм складно – насамперед, не спілкуватись одне з одним. Адже головне завдання підліткового віку – входити в контакт зі своєю референтною групою, тобто з однолітками. А вони зараз майже позбавлені цього контакту.
3. Хоча підлітки – вже не малюки, чудово, якщо у вчителя буде можливість їх усіх бачити. Якщо ви можете сказати персональне слово кожному або просто перелічити всіх у загальному чаті – це теж буде важливо. Тому що, не дивлячись на їхній опір дорослим, підліткам треба відчувати себе частиною загалу. 
4. Сучасні підлітки технічно просунутіші за нас – і важливо не соромитись просити їх про допомогу. Якщо в підлітків буде можливість відчути свою силу, це підніме авторитет учителя в їхніх очах. А якщо згодом ви скажете: “Дивіться, я взагалі цього не розуміла, але завдяки вам змогла опанувати” – це стане зоною їхнього найближчого розвитку. Вони відчують, що допомогли іншому, зробили потрібне і важливе. Якщо вчителька, від якої цього не очікують, раптом опанує інтернет – її “бали” в очах підлітків одразу злетять до стелі.
5. Ця криза може привести нас до нового формату стосунків з учнями. Ви можете сказати: “У мене зараз купа технічних питань, до кого я можу звертатись?”. Або спитати в них, які фільми або серіали вони дивляться, в які ігри грають – це стане можливістю бути в більшому контакті і зрозуміти, чим вони дихають.
СТАРША ШКОЛА
1. У старшій школі діти зазвичай самі знають, чого їм не вистачає і де в них слабкі місця. Учитель спрямовує їх, відкриває їм двері і насправді більше орієнтується на питання, які вони ставлять. Ну, і сам ставить питання – у чому зараз я можу вам допомогти?
2. Говоріть їм, якщо виникають технічні складнощі і просіть поради. І, можливо, якщо в них залишаються сили і час, запропонуйте бути тьюторами, розробниками і “пояснювателями” чогось для молодших дітей. Тому що учні середньої школи будуть краще вчитись у старшокласників, ніж у вчителів. А для старшокласників це можливість повторити матеріал, адже ЗНО містить програму всієї школи з 5 класу.
3. Для старшого школяра вчитель є провідником. Це довірена людина, до якої можна звернутись. Карантин – це час, коли діти можуть поставити вам додаткові запитання, надолужити щось за індивідуальним планом. Учитель час від часу має виходити на спілкування з усією групою, але можна також просто надсилати завдання в месенджер: у нормі, у старшокласників має вистачити послідовності їх виконати. Звісно, це не скасовує особистий контакт, адже це, окрім передачі знань, – підтримка.
Важливо розуміти, що ця криза дає нам можливість обнулитись, вийти з цього в новій якості одне для одного. Це шанс і для вчителів, і для директорів шкіл – передивитись відносини, кордони одне одного. Ця можливість не пов’язана з віком, посадою або обставинами, а виключно з нашими станом і готовністю до змін.


понедельник, 30 марта 2020 г.

Казка для учнів 1-2 класів


«Чому мені не можна до бабусі?»



Карантин

Карантин. Випробовування для сім'ї.

Нові умови для роботи, взаємодії та відпочинку у чотирьох стінах часто стають випробуванням для родини. Все не так, як було раніше.
Тривога, страх, хвилювання можуть підсилювати напругу у стосунках, а обмежений простір підвищує дратівливість і відчуття ув‘язнення.
Сьогодні ми переживаємо те, чого ніколи не переживали раніше – тому доводиться адаптуватися до нових умов родинної взаємодії. Перебування цілий день удома може посилити відчуття, що «я собі не належу», а у результаті, дратівливість.
Тому в нових умовах слід переглянути розподіл обов’язків та організації простору.

Що може допомогти налагодити взаєморозуміння у родині?

четверг, 26 марта 2020 г.

Психолого-педагогічний семінар «Розвиток медіаграмотності учнів»

Шановні педагоги,  тут ви зможете знайти всі матеріали: презентацію, відео та анкету семінару.

















Анкета з медіаграмотності
Запитання 1.
Виберіть правильне твердження: інформація – це…
А) Стрімкий розвиток цифрової культури.
Б) Масмедіа.
В) Документовані або публічно оголошені відомості про події та явища, що відбуваються у суспільстві, державі та навколишньому середовищі.
Г) Сукупність знань та навичок, що сприяють критичному мисленню.
Запитання 2.
Хто є автором прислівя: «Хто володіє інформацією, той володіє світом»?
А)Уїнстон Черчіль
Б) Нік Дейвіс
В)Маршалл Макклюен
Г) Біл Гейтс
Запитання 3.
У перекладі з англійської «media» означає?
А)Реклама.
Б)Канали та інструменти; їх використовують, щоб зберігати, передавати й подавати інформацію або дані
В) Середовище.
Г)Заклади культури.
Запитання 4.
Виберіть правильне твердження фейку!
А) Прихована реклама.
Б) Неправильна або перекручена інформація.
В) Вид психологічного впливу, що здійснюється через пресу.
Г) Подія, яка дійсно відбулася.
Запитання 5.
Виберіть із запропонованих фактів фейкове повідомлення:
А) Тарантули отруйні і їхні укуси можуть вбити людину.
Б) Кожну секунду у світі випивають 8000 склянок «Кока – Коли».
В) Офіційний девіз Google – «Не будь злим».
Г) Ми використовуємо лише 10 % нашого мозку.
Запитання 6.
Інформаційні війни – це…?
А) Складне суспільно – політичне явище між державами.
Б) Ви́кладення інформації у спосіб, який формує у суспільстві чи групі людей потрібну точку зору, громадську думку, хід взаємодоповнюючих логічних думок, вичерпну систему поглядів щодо окремих питань на користь організатора інформаційної пропаганди.
В) Надлишковість інформації.
Г)Захист суспільних інтересів держави.
Запитання 7.
Бути медіаграмотним означає?
А) Вміти критично мислити та фільтрувати інформацію на важливу та додаткову.
Б) Грати в ігри.
В) Запамятовувати факти про медіа.
Г) Мати доступ до інтернет ресурсів.
Запитання 8.
Що не відноситься до ознак медіакомпетентності?
А) Розуміння видів впливу медіа на людину і суспільство.
Б) Знати як увімкнути та вимкнути компютер.
В) Вміння уникати маніпуляцій.
Г) Можливість самому створювати медіа продукти.
Відповіді:
1-в; 2-а; 3-б; 4-б; 5-а; 6-б; 7-а; 8-б






среда, 25 марта 2020 г.

Фіолетовий день


26 березня відзначається Всесвітній день боротьби з епілепсією, або Фіолетовий день (Purple Day).
Це щорічна міжнародна акція, головна мета якої – розвіяти міфи про епілепсію і привернути увагу суспільства до проблем людей з епілепсією. Вперше цей день відзначали 2008 році в Новій Шотландії, Канада. 
Автор ідеї Фіолетового дня – Кессіді Меган з канадської провінції Нова Шотландія. У 2008 році Кессіді було всього 9 років, і на жаль, їй уже неодноразово прийшлося зіткнутися з нерозумінням і глузуванням з боку однолітків та дорослих, котрі нічого не знали про її захворювання і вважали, що у дівчинки проблеми з психікою. Саме тому Кессіді і вирішила звернути увагу на проблему епілепсії, розвіяти міфи про це захворювання і показати людям, що страждають від епілептичних припадків, що вони не самотні. 
Ідею дівчинки підтримала Асоціація епілепсії Нової Шотландї. Учасники акції приколювали до одягу фіолетову стрічку, що виступає символом епілепсії, або ж просто одягали що-небудь фіолетового кольору. З кожним роком кількість учасників у різних країнах зростає.
 Важливо пам’ятати - епілепсія не заразна, люди з цим діагнозом не є небезпечними і їх не потрібно боятися. Вона не заважає жити повноцінним життям.
Давайте разом долучатись до Фіолетовгого дня! 
#purpleday #epilepsyday #менеценелякає






вторник, 24 марта 2020 г.

Фільми для батьків і дітей


Уроки доброти: фільми, які можна переглянути з дітьми під час канікул-карантину

Нескінченна історія

https://www.youtube.com/watch?v=PJWGo3sgh_Y

Дивовижний американсько-німецький фільм – знахідка для батьків, які мріють прищепити дитині любов до читання. Головний герой, хлопчик-сирота на ім'я Бастіан страждає від буллінгу в школі і знаходить прихисток тільки на сторінках чарівної книжки, яку він знайшов на горищі. З точки зору спецефектів пригоди у книжковій країні Фантазії виглядають зараз трохи архаїчно, зате історія, розказана у фільмі, настільки нетривіальна, що вразить навіть сучасну дитину.

Бетховен

https://zloekino.ru/video/632440-Bethoven-Film

Навіть якщо у вас немає домашніх вихованців, перший (і найкращий) фільм франшизи про великому, доброму й розумному пса породи сенбернар навчить вашу дитину правильно ставитися до тварин. Фільм розповідає про собаку з незвичайним ім'ям Бетховен, яка випадково потрапляє в сім'ю Ньютонів. Тварина стає членом цієї сім'ї, а потім попадається на очі жорстокого ветеринара-мучителя. І вся сім'я об'єднується, щоб визволити Бетховена з його лап, а також покарати шкуродера строго за законом.  

Сторожова застава

https://www.youtube.com/watch?v=EKLXRlpICjg

Фільм став першою пробою сучасного українського кінематографа в жанрі фентезі і виявився напрочуд вдалим. "Сторожова застава" розповідає про сучасного школяра, який в результаті природного катаклізму опиняється закинутим на тисячу років назад – у Київську Русь. Разом із легендарними трьома богатирями йому доведеться битися з армією половців. У тому числі за свою першу любов. Непогана зачіпка, щоби зацікавити дитину історією.

Інопланетянин

https://rezka.ag/films/adventures/5369-inoplanetyanin-1982.html

Чудова історія про дружбу і необхідність допомоги, належить режисерові Стівену Спілбергу. Фільм розповідає про мирного інопланетянина, який випадково опиняється забутий своїми родичами на Землі. На позаземну істоту починають полювання спецслужби, але хлопчик Еліот зі своїми братом та сестрою вирішує, що треба допомогти цьому смішному розтелепі. І його рішучість так велика, що встояти перед нею не можуть навіть закони фізики.

Звільніть Віллі

https://kinokrad.co/282933-osvobodite-villi.html

Задовго до Грети Тунберг символом молоді на сторожі навколишнього середовища був герой фільму "Звільніть Віллі", 12-річний Джессі. За сюжетом хлопчик дізнається про плани власників океанаріуму вбити косатку на ймення Віллі, щоби отримати за нього страховку, і вирішує хай там що запобігти цьому злочину. План Джессі полягає в тому, щоб не просто відібрати Віллі у лиходіїв, але і повернути кита в дику природу – до його справжньої сім'ї.

Великий

http://baskino.me/films/komedii/1817-bolshoy.html

Мрію всіх дітей вмить стати дорослими у фільмі втілює Том Хенкс. Він грає Джошуа Баскіна – 13-річного хлопчика, бажання якого одного разу виконується, і він прокидається у тілі 30-річного чоловіка. Щоби приховати метаморфозу, він тікає з дому не куди-небудь, а до галасливого Нью-Йорка. По-дитячому безпосередньому фантазерові Джошуа доводиться проявити кмітливість, щоб не тільки вижити у Великому яблуці, але і домогтися цілком дорослого успіху. Але маленький хлопчик усередині нього все ж хоче додому до мами.

Фантазія

http://mega-mult.ru/disney/fantaziya/239-multfilm-1940.html

Можна довго сперечатися, який з мультфільмів студії Disney найкращий, очевидно одне – такого, як мальована "Фантазія" 1940 року в гігантському каталозі компанії більше немає. Стрічка складається з дев'яти частин, кожна з яких виконана в окремій стилістиці та є самостійним сюжетом. Пов'язують їх між собою киновставки зі знаменитим Філадельфійським оркестром під керівництвом Леопольда Стоковського. І грає цей оркестр чудові класичні мелодії на кшталт "Весни священної" Ігоря Стравінського, Ave Maria Франца Шуберта або сюїти з балету "Лускунчик" Петра Чайковського. Кращого способу познайомити дитину з класикою і не заморити її при цьому ви не знайдете.